Meeteenheden: verschil tussen versies
Regel 83: | Regel 83: | ||
| 1 League | | 1 League | ||
| 4,828032 Km. | | 4,828032 Km. | ||
|- | |||
|1 Zeemijl | |||
|1,852 Km. | |||
|- | |- | ||
|1 Mijl | |1 Mijl |
Versie van 1 jul 2011 22:40
Met een lengtemaat wordt het formaat van een lijn, een touw of de afstand tussen objecten aangegeven. Bij een vierkant/rechthoek of een kubus/balk is de lengte de grootste zijde naast de breedte en de hoogte. Het formaat van de breedte en de hoogte worden ook aangegeven in dezelfde maateenheid.
Metriek stelsel
In het verleden ontstonden er vele lengtematen. Per land, streek of stad verschilde de “standaardmaten”.
Het metriek stelsel is het meest voorkomende stelsel. Lengte wordt uitgedrukt in meters, gewicht in grammen, inhoud in liters. Van 1790 tot 1798 ontwierp een commissie van wis- en natuurkundigen het metrieke stelsel in opdracht van Franse revolutionaire regering. De meter was nog niet algemeen in gebruik en werd pas in 1820 verplicht in het koninkrijk der Nederlanden (toen nog; Nederland, België en Luxemburg). Tussen 1837 en 1874 volgde Frankrijk, Duistland, Oostenrijk en Hongarije. Pas in 1875 op de Internationale Diplomatieke Meterconferentie werd het metriek stelsel algemeen aanvaard door een grote hoeveelheid landen. Tot 1958 sluiten grote landen als Japan, Rusland en China zich aan bij een wettelijk gebruik van het metriek stelsel.
Het verenigd koninkrijk verzetten zich tot in 1975 ook hier het stelsel werd in gevoerd. Zij het met protest en uitzonderingen; Australie, Ierland, Nieuw-Zeeland, Canada en Zuid-Afrika zijn nog in de overgangsfase.
De “standaardmeter” werd in 1799 gemaakt en ligt opgeslagen in Frankrijk. Aan deze meter worden alle meters ter wereld geijkt.
- Zie ook Decimale graad
Imperiaal stelsel
In het imperiaal stelsel worden lengtematen uitgedrukt in inches,yards, en miles, gewichten in ounces en ponds, inhoud in pints en gallons. Het werd tot 1975 gebruikt in het gehele gemenebest van het Verenigd Koninkrijk en haar (voormalige) kolonies.
Ook in Nederland en België werd voor de invoering van het metrieke stelsel gebruik gemaakt van deze maateenheden. De Duim was een “Inch” en de Voet een “Foot”. Ook het “pondje kaas” het “onsje meer” en natuurlijk die “het koude pintje” zijn herinneringen aan die tijd. Op dit moment zijn de Verenigde Staten, Liberia en Myanmar de enige landen die het imperiaal stelsel als wettelijk hanteren. Stafkaarten zijn in deze landen zijn ook uitgevoerd in het imperiaal stelsel. Afstanden en schaal verschillen dus met het Europese systeem.
In het verenigd Koninkrijk is nog wel een wet die luid dat bier uitsluitend geschonken mag worden in pints of ½ pints. Een Belgisch biercafé mocht hierdoor niet de originele (karakteristieke) glazen gebruiken.
Naam | Opgedeeld |
---|---|
1 League | 3 mi. / 24 fur. / 5280 yd. |
1 Nautical mile | 1.15078 mi |
1 Mile (Mijl) | 8 fur./80 ch. / 1760 yd. |
½ Mijl | 880 yd. |
¼ Mijl | 440 yd. |
1 Furlong | 10 ch. / 220 yd |
1 Chain | 22 yd. / 66 ft. |
1 Yard | 3 ft. / 36 in. |
1 Foot | 12 Inch (12”) |
Metrisch versus Imperiaal
Metrisch | Imperiaal |
---|---|
1 Kilometer (1000 mtr.) | 0,62137119 Mijl |
1 meter | 1,0936133 Yard |
1 decimeter (0,1 mtr.) | 0,32808399 Foot |
1 centimeter (0,01 mtr.) | 0,39370079 Inch |
Imperiaal | Metrisch |
---|---|
1 League | 4,828032 Km. |
1 Zeemijl | 1,852 Km. |
1 Mijl | 1,609344 Km. |
½ Mijl | 804,672 mtr. |
¼ Mijl | 402,336 mtr. |
1 Furlong | 201,168 mtr. |
1 Chain | 20,11 mtr. |
1 Yard | 91,44 cm. |
1 Foot | 30,48 cm. |
1 Inch | 2,54 cm. |